Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Balș și Școala Profesională Specială Balș - dotate prin PNRR
Vicepreședintele Consiliului Județean Olt, Ionuț Ivan, a semnat contractul de finanțare al proiectului ”Dotare cu echipamente TIC, mobilier și materiale educaționale a Școlii Profesionale Speciale Balș și a Școlii Speciale cu clasele I-VIII Balș” – singurele unități de învățământ subordonate CJ Olt.Proiectul este finanțat în cadrul PNRR și are o valoare de peste 1,4 milioane lei.

În cadrul acestui obiectiv de dezvoltare, se urmărește dotarea cu echipamente, mobilier și materiale educaționale a Centrului Școlar pentru Educație Incluzivă Balș și a Școlii Profesionale Speciale Balș.

Centralizatorul nevoilor de dotări propuse pentru finanțare prin prezentul proiect prevede:

• 2 laboratoare de Informatică;
  • 1 cabinet de kinetoterapie;
  • 22 de săli de clasă elevi;
  • o sală de clasă preșcolari;
  • 1 atelier de tâmplărie;
  • 1 atelier de mecanică
  • 2 săli de sport.

Ionuț Ivan:

” O educație specială de calitate promovează un mediu de învățare pozitiv, care să susțină succesul tuturor elevilor și să reducă riscul de izolare și discriminare. Aceasta este o investiție importantă astfel încât, toți elevii să aibă dreptul la oportunități egale de învățare și dezvoltare. De asemenea, într-un mediu de învățare respectuos și adaptat nevoilor, acești copii pot crește cu încredere și pot depăși orice prejudecată. Investițiile în dotări, echipamente și materiale didactice propuse prin acest proiect reprezintă o soluție și materializarea unei șanse reale și concrete ca tinerii cu dizabilități din județul Olt să învețe o meserie care să le permită apoi să trăiască independent în societatea actuală.”

Alături de Consiliul Județean Olt, 93 de primării din județul nostru au semnat contracte de finanțare pentru dotarea a peste 142 de școli din Slatina, Caracal, Balș, Corabia, Drăgănești-Olt, Piatra-Olt, Corbu, Izvoarele, Văleni, Milcov, Movileni, Spineni, Tufeni, Dobroteasa, Strejești, Găvănești, Radomirești, Slătioara, Perieți, Brastavățu, Vâlcele, Mărunței, Leleasca, Redea, Sârbii Măgura, Dăneasa, Fălcoiu, Ghimpețeni, Schitu, Sprâncenata, Curtișoara, Brebeni, Coteana, Icoana, Vulpeni, Bucinișu, Seaca, Deveselu, Osica de Sus, Rusănești, Șopârlița, Stoicănești, Fărcașele, Scornicești, Dobrun, Rotunda, Nicolae Titulescu, Pârșcoveni, Bărăști, Vulturești, Cungrea, Teslui, Dobrosloveni, Făgețelu, Tia Mare, Găneasa, Scărișoara, Drăghiceni, Băbiciu, Cezieni, Bârza, Vădastra, Traian, Urzica, Obârșia, Potcoava, Optași-Măgura, Gura Padinii, Verguleasa, Bălteni, Baldovinești, Vădăstrița, Orlea, Crâmpoia, Dobrețu, Pleșoiu, Grădinile, Studina, Iancu-Jianu, Șerbănești, Vitomirești, Sâmburești, Bobicești, Vișina Nouă, Osica de Jos, Grojdibodu, Morunglav, Izbiceni, Cilieni, Oporelu, Brâncoveni, Gârcov și Oboga.

Ceremonia de semnare a contractelor de finanțare a avut loc la Palatul Victoria, București.