Dunărea în an centenar - ”Zeul Fluviilor„
Consiliul Județean Olt în parteneriat cu Primăria Orașului Corabia susține organizarea evenimentului Dunărea în an centenar - ”Zeul Fluviilor„ – acțiune dedicată promovării culturale și turistice a zonei Corabia și a județului Olt, în perioada 20 – 21 aprilie, în orașul Teilor.

În acest sens, va avea loc o serie de acțiuni care constau în susținerea unei conferințe tip dezbatere, vizitarea  obiectivelor turistice din Corabia și zonele adiacente (Port Turistic Corabia, Cetatea Sucidava ), filmări cu drona, interviuri oficialități, vizitarea obiectivelor turistice din județul Olt (Mănăstirea Brâncoveni și Cabana Reșca).

Conferința va reuni numeroși tur-operatori români și internaționali specializați pe incoming, turism intern și extern, tur-operatori internaționali interesați de turismul dunărean, proprietari români de structuri de cazare și reprezentanți mass-media.

De asemenea, prin intermediul conferinței se dorește identificarea unor soluții de promovare și valorificare a potențialului turistic al Dunării, realizarea și promovarea unor pachete turistice în județul Olt, precum și valorificarea potențialului cultural – artistic al meșterilor populari din județul nostru.

Printre participanții la eveniment se regăsesc:

• Oficiali: reprezentanți ai Ministerului Turismului; Parlamentul European: Claudia Țapardel – Co-președinte Direcția de Transport și Turism;
  • Asociații turism: FAPT – Corina Martin, ANAT, FPTR, FNGTR – George Vasiliu, FIHR – Călin Ile, CLRD – Sever Avram,  APDLT – Ionuț Chirica;
  • Operatori turism: Maxitours – Agency cruise, Bibi Touring - T.O., TUI  Travel T.O., Start Tours Craiova – Incoming, Karpaten Tourism - T.O,  Danubius Travel – Incoming, Kaiser Travel – Incoming,  Viadora – Incoming,  Look and Book Travel – Incoming, Med Concierge Travel, Jumbo Travel – Agency, Go Travel Romania – Agency, Euforia Tourism – Agency incoming,  Cătălin Ivan - Produse hoteliere, Zepelin Tour – Agency;
  • Presa turism: FIJET, Go Next, Info Travel Romania, Emil Stanciu, Agerpres – Marinescu Carmen, MyPR;
  • Blogger: Unde mergem în vacanță, Ralu Călătorește, Povești de călătorie, eHaiHui – Around The World / Secret TRIP, Drum liber, Best of Romania, Anca Pavel, Marian Ionescu, Nino Florin Bolohan, Mihai Luca;
  • Media:  Travel Mix, DcNews.

Această acțiune constituie un pas înainte în conștientizarea principalilor actori de pe piața turismului, cât și a factorilor de decizie locali și județeni asupra potențialului turistic, istoric și cultural al orașului Corabia și județului Olt.