Marius Oprescu, președintele Consiliului Județean Olt, a semnat astăzi cel mai important proiect de modernizare a infrastructurii rutiere din județul Olt.
Proiectul este finanțat prin noul exercițiu bugetar al Programului Regional Sud-Vest Oltenia.
Acesta vizează atragerea a peste 177 milioane lei din fonduri europene pentru modernizarea DJ657, care traversează localitățile Recea, Valea Mare, Priseaca, Poboru și Spineni, pe o lungime de peste 45 de kilometri.În cadrul aceluiași program de finanțare, apelul ADRSVO-Conectivitate Regională și Îmbunătățirea Accesului la TEN-T, a fost admis și un al doilea proiect de modernizare a drumurilor județene, pentru care așteptăm semnarea contractului de finanțare.Este vorba de reabilitarea și modernizarea drumului județean DJ679, proiect în valoare estimativă de peste 95 milioane lei, care prevede modernizarea a 37,896 kilometri în localitățile Ghimpețeni, Tufeni, Văleni, Seaca și Mihăești.