Microbuze școlare electrice pentru transportul elevilor
Președintele Consiliului Județean Olt, Marius Oprescu, a predat astăzi primele cinci microbuze electrice dintr-un total de 20, achiziționate cu fonduri nerambursabile prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Componenta C15: Educație.

Această inițiativă răspunde nevoii de a asigura un transport școlar sustenabil, sigur și confortabil, contribuind totodată la reînnoirea parcului auto școlar din județ, care este unul destul de învechit.

Marius Oprescu:
”Astăzi facem un pas important în modernizarea transportului școlar din județul Olt, predând primele 5 microbuze electrice către localitățile Bobicești, Perieți, Movileni, Fărcașele și Dobrosloveni.

Acest proiect, finanțat cu 35 de milioane de lei prin Planul Național de Redresare și Reziliență, va asigura până în luna noiembrie livrarea a 20 de microbuze electrice, care vor deservi 9.192 de elevi din județ, contribuind la un transport școlar modern și ecologic.

Totodată, avem în derulare licitația pentru achiziția a 15 microbuze hibride, finanțată prin AFM, cu o valoare de 15 milioane de lei.

Din păcate parcul de transport al elevilor, din tot județul, este foarte învechit. Ultimul program de microbuze şcolare a fost făcut de un Guvern PSD, cred că Guvernul Ponta, în perioada 2012-2014. Atunci, dacă vă aduceți aminte, a venit secretarul general al Guvernului Mihai Busuioc şi, undeva în faţa Prefecturii, s-au dat cam 20 de microbuze o dată, iar programul s-a întins până la 40 de microbuze. De atunci, alte programe nu au fost, iar parcul este foarte învechit. Cred că trebuie căutate soluţii ca toate localitățile, la un moment dat, să beneficieze de un nou microbuz electric sau hibrid, să ne adaptăm normelor de mediu din Uniunea Europeană şi să încercăm să găsim alternative astfel încât, pe lângă siguranţa copiilor şi comoditatea mijloacelor de transport, să fim şi cu normele de mediu la zi”.

Consiliul Județean Olt rămâne dedicat atragerii de fonduri nerambursabile pentru a susține educația, mobilitatea sustenabilă și un mediu mai curat pentru generațiile viitoare.