Start modernizării drumului județean DJ 642 – Stoeneşti (intersecţie DN6) – Giuvărăști (limită judeţ Teleorman)
Ordinul de începere a lucrărilor a fost semnat marți, 1 septembrie, de către președintele Consiliului Județean Olt, Marius Oprescu.

9 localități, Stoeneşti, Gostavăţu, Băbiciu, Scărişoara, Rusăneşti, Cilieni, Tia Mare, Izbiceni, Giuvărăşti vor beneficia de infrastructură modernă, în urma implementării acestui obiectiv de investiții.

Proiectul are o valoare de 81.957.600 lei, finanțați din fonduri europene, și prevede modernizarea a 46,119 km de drum județean.

Alături de modernizarea DJ 546 Dăneasa-Slatina-Verguleasa, un alt proiect finanțat în cadrul Programului Operațional Regional, al cărui stadiu fizic de execuție este de 60%, Consiliul județean Olt va reuși modernizarea a peste 100 de km de drumuri județene și atragerea a peste 200 milioane lei fonduri nerambursabile.

Obiectivul principal al celor două proiecte este de a lega Sudul județului, cu Portul Corabia, Municipiul Slatina și Nordul Județului.