Conferința Adunării Regiunilor Europei - Intensificarea cooperării interregionale in contextul Parteneriatului Oriental / Estic si sesiunile plenare ale Comisiilor 1 si 3 ale Adună

ÃŽn perioada 25-27 aprilie 2013 s-a desfășurat   la Dnipropetrovsk ( Ucraina) Conferința Adunării Regiunilor Europei ( A.R.E) Intensificarea cooperării interregionale in contextul Parteneriatului Oriental / Estic.
ÃŽn aceeași perioada s-au desfășurat sesiunile plenare ale Comisiei 1 A.R.E. – Economie si dezvoltare regionala și Comisiei 3 A.R.E. – Cultura, Educatie, Tineret și Cooperare Internationala .
Invitația nr. 3646/19.03.2013  a fost transmisă domnului Președinte al Consiliului Județean Olt , în atenția domnului Vicepreședinte Ioan Ciugulea , care a reprezentat Județul  Olt la aceste evenimente.
Județul Olt este membru al Adunării Regiunilor Europei din anul 1998.

Creată în 1985, Adunarea Regiunilor Europei (ARE) este o rețea independentă a regiunilor europene și cea mai mare organizație de cooperare interregională din Europa reprezentând  peste 250 de regiuni din 35 state  ÅŸi 16 organizaÅ£ii interregionale.  ARE este purtătorul de cuvânt la nivel politic al regiunilor și partenerul cheie al instituțiilor europene și internaționale privind problemele esențiale de competență regională. Organizația promovează diversitatea regiunilor și o transpune în practică, încurajează principiul subsidiarității și structurile regionale democratice și oferă  posibilitatea regiunilor de a fi legătura esențială între Europa  și  cetățenii săi.

Obiective :
• promovarea conceptului de democrație regională și de subsidiaritate în Europa;
• promovarea și apărarea intereselor guvernelor și autorităților regionale (locale) la nivel național, european și internațional;
• promovarea excelenței și dezvoltarea unui leadership în cadrul guvernării  regionale;
• susținerea cooperării regionale în Europa;
• promovarea diversității regionale în Europa;
• dezvoltarea capacității regiunilor în a face Europa accesibilă  cetățenilor săi.

In cadrul Conferinței  Adunării Regiunilor Europei -  Intensificarea cooperării interregionale in contextul Parteneriatului Estic a fost adoptată o rezoluție în vederea pregătirii  Summitului Parteneriatului Estic ( a treia ediție) ce va avea loc la Vilnius , Lituania , în noiembrie 2013.

Obiectivele rezoluției adoptate:
- Initiativa crearii Parteneriatul Estic trebuie dezvoltata in viitor ca prioritate a politicii externe a Uniunii Europene
- Importanta recunoasterii rolului guvernelor regionale in implementarea obiectivelor Parteneriatului estic ( harta si planuri de actiune)
- Solicitarea luarii in considerare a vocii nivelului regional atunci cand se discuta si se decide asupra unor aspecte din cadrul Parteneriatului Estic
- Recomandarea ca participarea regiunilor in cadrul Parteneriatului Estic sa fie sprijinita

Serviciul dezvoltare regionala
C.J. OLT