Centrul Județean de Cultură și Artă Olt
Centrul  Județean  de  Cultură  și  Artă Olt a fost  înființat prin Hotărârea Consiliului Județean Olt Nr. 183 din 25.10.2018, fiind o instituție publică  de spectacole,  cu  personalitate  juridică,  de  importanță  județeană, în  subordinea  Consiliului Județean Olt, finanțată din bugetul județului Olt și din venituri proprii.

Centrul  Județean  de  Cultură  și  Artă Olt și-a început activitatea din 01.01.2019 și este organizat astfel:
1. SECȚIA ARTE ȘI MEȘTEȘUGURI (fosta Școala Populară de Arte și Meserii)
2. SECȚIA ANSAMBLUL FOLCLORIC „DOINA OLTULUI” (fostul Ansamblul Profesionist Pentru Promovarea Culturii Tradiționale "Doina Oltului")
3. SECȚIA PROGRAME, PROIECTE, IMPRESARIAT, SPECTACOLE, CERCETARE, CONSERVARE ȘI PROMOVAREA CULTURII (fosta Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale și Cultural Olt)

Sediul administrativ al Centrul  Județean  de  Cultură  și  Artă Olt este în Municipiul Slatina, strada Lipscani, nr.33, județul Olt.

Date de contact:
Tel/fax    0249/412345
E-mail   cjcaolt@gmail.com
Director   Vivi-Viorel Pintea

Proiect de management 2016-2019, Şcoala Populară de Arte şi Meserii Slatina

Proiect de management 2016-2019 - Ansamblul Profesionist pentru Promovarea Culturii Tradiţionale „Doina Oltului“

Raport activitate pe anul 2018 al Scolii Populare de Arte si Meserii
Raport activitate pe anul 2018 al Centrului Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale si Cultural Olt
Raport activitate pe anul 2018 al Ansamblului Profesionist pentru Promovarea Culturii Traditionale Doina Oltului
Instrumente Structurale în România
Siglă Fonduri Structurale